HÁZIREND
A lovaglás előzetes BEJELENTKEZÉS alapján történik.
Ez azért szükséges egyrészt, mert a lovak ápolása, nyergelése időigényes feladat, másrészt a megfelelő munkabeosztás óvja meg lovainkat a túlterheléstől. Így válik továbbá lehetővé, hogy kezdő, haladó és terep csoportokat szervezzünk, amelyek intenzívebb oktatást és szórakozást biztosítanak vendégeinknek.
Bejelentkezés csak telefonon lehetséges, nyitvatartási időben! SMS-ben és facebookon nem áll módunkban fogadni bejelentkezést!
Lemondani az állandó időpontot 24 órával előtte lehet, betegség, és katasztrófa időjárási helyzet miatt, aznap is , de amennyiben ez nem történik, a díjat ki kell fizetni, mivel mi erre az időpontra mást nem engedünk bejelentkezni. A pótlás az oktatóval megbeszélés szerint lehetséges.
Kérünk mindenkit, hogy lovaglásra alkalmas öltözetben jöjjön lovagolni (kérjük az ékszer, rövidnadrág, fürdőruha, szandál, stb. mellőzését).
Kobak használata kötelező. Kobakot a lovarda biztosít annak, akinek nincs. Kérjük a hosszú hajat összefogni.
Kérjük A LOVAKAT NE ETESSÉK semmivel! A lovak emésztési rendszere bonyolult és érzékeny, könnyen megbetegedhetnek. Jutalmazni lovaglás után lehetőleg almával, répával vagy a lovasboltokban vásárolható jutalomfalatokkal jutalmazzák az oktató engedélyével.
A lovarda egész területén (kivéve az erre kijelölt helyeket) TILOS A DOHÁNYZÁS ÉS A NYÍLT LÁNG HASZNÁLATA!
Kérjük mindig hanggal figyelmeztessék a lovakat, ha megközelítik őket! A ló alaptermészetéből adódóan ijedős (ún. menekülő állat), ezért a legszelídebb ló is balesetet okozhat, ha megijed.
Külön kérjük a SZÜLŐKET, hogy FOKOZOTTAN ÜGYELJENEK GYERMEKEIKRE, EGYEDÜL NE ENGEDJÉK A LOVAK KÖZELÉBE, A KARÁMOKBA és az ISTÁLLÓKBA. A rohangáló, kiabáló gyerekek megijesztik a lovakat, veszélybe sodorva a rajtuk ülő kezdő lovasokat, ezért kérjük a gyermekeik csak a kijelölt játszótéren játszanak.
Kérjük Önöket segítsenek fenntartani a rendet és tisztaságot azzal, hogy nem szemetelnek.
A LOVAKAT A LOVASOKTATÓ OSZTJA SZÉT, a lovasok tudásszintjének megfelelően. Előzetes egyeztetés esetén is változhat a ló-lovas párosítás . Az oktató mindig a legmegfelelőbb ló-lovas párosításokra és a biztonságra törekszik.
Lovasoktatónk felméri az újonnan érkező vendégeink lovaglási tudásszintjét. Terepre csak az mehet a balesetek elkerülése érdekében, aki az oktató szerint megfelelő szinten lovagol. A tereplovaglások alkalmával a lovak szétosztása a sorban nem tetszőleges! A vezető pontosan tudja, milyen menetbeosztásban lehet a legbiztonságosabban lovagolni.
Kérjük kedves vendégeinket, kövessék mindenkor a lovasoktató útmutatásait a balesetveszély elkerülése érdekében.
Tilos a lovon enni, cukorkát szopogatni, rágózni, telefonálni és dohányozni!
MINDENKI SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE LOVAGOL.
A legnagyobb körültekintés esetén is előfordulhat a lóról esés, ez a lovaglás természetes velejárója.
A LOVARDA NEM VÁLLAL FELELŐSSÉGET AZ ESETLEGES SÉRÜLÉSEKÉRT. KISKORÚ GYERMEK CSAK SZÜLŐI HOZZÁJÁRULÁSSAL ÜLHET LÓRA. Mindenki köteles lóra szállás előtt elolvasni a szabályzatunkat és nyilatkozni (az erre vonatkozó nyilatkozat aláírásával) arról, hogy saját felelősségére lovagol.
A lovardában és annak felszereléseiben okozott kárt teljes egészében az okozónak meg kell téríteni.
Az ISTÁLLÓ a lovak pihenésére szolgáló hely, ennek megfelelően kell viselkedni, tilos hangoskodni, szaladgálni, a lovak nyugalmát bármivel megzavarni. Az előkészített takarmányból a lovakat etetni tilos, az kizárólag a személyzet feladata.
A lovak előkészítése a lovagláshoz (ápolás, nyergelés) elsősorban a boxban történjen. A lovat felszerelve a boxban hagyni csak akkor lehet, ha a kantárszárat rögzítjük, hogy ne lépjen bele a ló, a hevedert pedig lazán kapcsoljuk be. Kötőféket a ló fején hagyni veszélyes (beakadhat) ezért tilos.
Különösen fontos szabály az istállóban és a kijelölt helyet kivéve az egész lovardában, hogy a dohányzás szigorúan tilos a gyúlékony anyagok (takarmány) miatt.
Mindig vigyázzunk, hogy ne hagyjunk a lovak által elérhető helyen semmilyen felszerelést, eszközt az istállóban, amely sérülést okozhat a lóban (pl. kés, olló, vödör, vasvilla, stb.). Szintén ne hagyjunk semmilyen felszerelést a lovak, boxok közelében, mert a lovak ezeket megrághatják, összetaposhatják (pl. nyereg, kantár, pálca, kötőfék, takaró, stb.). A lovak patáját minden esetben kaparjuk ki a boxból való kivezetés előtt.
NYERGES – A LOVARDA FELSZERELÉSEI A nyerges tárolót a bérlovardában lovaglók használhatják. A bérlovagoltatáshoz használt nyergek tárolására szolgáló helyiségben mindig tartsunk rendet, a nyergeket, kantárokat precízen tegyük a helyükre, mindig mossuk le a zablát használat után. A lóápoláshoz használt felszereléseket (kefék, rongyok) is az erre kijelölt helyre tegyük vissza, ezeket ne hagyjuk az istállóban. Ugyanez vonatkozik a lovarda által biztosított pálcára és fejvédő kobakokra.
PATAMOSÓ - Kérjük a használatot követően a patamosóból a trágyát eltakarítani (a lefolyó nem trágyagyűjtő hely).
UDVAR, KÖZLEKEDŐK, PARKOLÓ - Személygépkocsival parkolni a lovarda területén kizárólag a kijelölt helyen, a parkolóba lehet. A lovarda területén 10 km/óra a megengedett sebesség.
Lovunkat csak kantáron vagy kötőfékkel vezetve mozgassuk, ne engedjük őket szabadon, mert ez különösen veszélyes lehet a többi lóra, lovasra, egyéb látogató vendégekre. Mindenkire vonatkozó szabály, hogy a trágyát el kell takarítania a lova után az udvarról, patamosóból, istálló-folyosóról, fedeles lovarda előteréből!
Patkolást és körmölést követően az eltávolított pata/köröm-darabokat a patkolást végző kovácsnak össze kell szednie, a szerszámokat el kell tennie.
Lovardahasználat és pályalovaglás szabályai:
A „HELYET KÉREK” kifejezést használva (jó hangosan és érthetően) és az „ENGEDÉLY MEGADVA” ill. ,,SZABAD” választ megvárva léphetünk csak be a pályára.
Legyünk figyelmesek és udvariasak a társainkkal , vigyázzunk a nálunk kevesebb tapasztalattal rendelkező lovasokra, segítsük őket mindenben.
JOBB KEZEK TALÁLKOZNAK – szembejövő lovas esetén, ha mindkettő azonos jármódban van.
A KÖRÖN LOVAGLÓK mindig a belső patanyomon haladnak, a többieket kívül elengedik.
UGRÓK - előnyük van a síkon lovaglókkal szemben, általában a lovarda belső részét használják, a többiek a külső patanyomon maradnak.
A MAGASABB JÁRMÓDBAN HALADÓK használják a külső patanyomot, az alacsonyabb jármódban haladók beljebb tartsanak.
Pályákra belépni lovaglás közben szigorúan tilos, illetve az edző engedélyével lehet.
Minden kedves vendégnek kellemes lovaglást kívánunk!!